biblia

5 metod czytania Pisma Świętego

13:16

jak czytać pismo święte

Nareszcie mam chwilę czasu aby wrócić do czegoś co kocham - pisania ! I chodź wydawać by się mogło że będzie to łatwy i przyjemny post, nic mylnego ! Ruszamy z 5 technikami czytania Pisma Świętego. Przyznam się, że sama wielokrotnie miałam dylemat '' od czego tu zacząć ?'' , dzisiaj postaram się pomóc tobie w doborze odpowiedniej techniki ! jak czytać pismo święte1. Lectio Continua

Jest to nic innego jak przeczytanie Pisma Świętego od deski do deski.  Święte Księgi możesz przeczytać w chronologii, jaką uznasz za stosowną. Dla wielu osób jest to pierwsza metoda na jaką wpadają i cechuje ich pewność że jest to najłatwiejsza droga. Nie negując, pozwolisz, że powiem swoje odczucia względem tej techniki.  Jest to trudne.  Tak, jak już bywa z świeżymi postanowieniami i w wytrwałości czytania Pisma Świętego od początku do końca byłam wierna, aż doszłam do Ksiąg których nie byłam wstanie zrozumieć. Trochę przygaszona wracałam do początku w nadziei, że teraz będzie lepiej. Moje usilne staranie przeczytania wszystkiego po kolei trwały blisko rok i zawsze kończyły się w jednym miejscu. Dlatego też, wierze że nie dla każdego jest pisana ta metoda. Chcesz czytać Pismo Święte właśnie tą metodą ? Próbuj ! Wracaj do początku, czytaj wiele razy fragmenty których nie rozumiesz, czytaj przypisy i nie poddawaj się, bo może właśnie w taki sposób masz odnaleźć Pana ? 

2. Czytanie tematyczne

Metoda która polega na odnalezieniu w Piśmie odpowiedzi na twoje pytania, humor. Jak możesz określić swój obecny stan duchowy ? Jesteś smutny, cierpisz, samotny a może masz pytania ? '' Kim jestem? , Jaki jest Bóg? , Czy mnie słyszy ? ''. Zapytasz, jak odnaleźć takie wersy - słusznie. Najważniejsze to połączenie odpowiednich ksiąg i Ewangelii, poniżej przedstawię kilka. Wcześniej wysyłam cię nigdzie indziej jak do wujka Google. Wpisując frazę smutek - Pismo Święte, znajdziesz odpowiednie wersy :) Dla mniej wytrwałych mam jednak pomocniczą stronę :  Pismo Święte na ratunek !- klik 

* Pieśń nad Pieśniami - List do Efezjan - Ewangelia świętego Mateusza
* Księga Jonasza- Dzieje Apostolskie- Ewangelia świętego Łukasza
* 1 i 2 Księga Królewska - Ewangelia świętego Marka
* Księga Rodzaju- Listy św. Pawła do Rzymian

3. Lectio Divina

Technika składająca się z czterech etapów:
* lectio (czytanie)
* meditatio (medytacja)
* oratio (modlitwa)
* contemplatio (kontemplacja)

Odnajdź fragment, wers, cytat w Piśmie Świętym i rozważaj go. Możesz podkreślić go w Piśmie i wracać do niego codziennie, zyskując tym wiele łask. Podobnie jak z modlitwą Ojcze nasz i w Piśmie świętym każde słowo, da ci siłę w zależności od kontekstu. 

Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat tej metody, wysyłam cię do rzetelnego artykułu : Dowiedz się więcej- klik !
4.Ewangelia na każdy dzień

Pamiętasz jak wspominałam w jaki sposób się modle ? Jeśli jesteś pierwszy raz - klik
Mówiłam tam o książeczce pt. ,, Słowo na każdy dzień''. To właśnie dzięki niej zapragnęłam wyciągnąć dłoń ku świętej Księdze. Nikt nie płaci mi za reklamę tej książki :) Z podobnym entuzjazmem mogę polecić ci setki stron internetowych na których znajdziesz codzienną Ewangelię, rozważanie oraz krótką modlitwę. Moja staroświeckość względem papieru jednak wygrywa ten pojedynek. Rozpoczęcie czytania Pisma od Nowego Testamentu następnie Starego podbiło moje serce. Wielokrotnie podkreślałam fragmenty Ewangelii lub wycinałam strony które mnie interesowały. Takim sposobem przechodzimy do kolejnej i ostatniej metody czytania Pisma Świętego. 


jak czytać pismo święte


5. Filakterie

Brzmi naukowo. Filakteria to metoda zapisania sobie fragmentu z Biblii i trzymaniu jej blisko siebie - proste prawda ? Będąc na czuwaniach, uwielbieniach, adoracjach etc. często możesz otrzymać małą karteczkę ze słowem Bożym. Pomyśl nad fragmentem i ustosunkuj go do danej chwili w twoim życiu. Podobnie jest z Psalmami. Podobno każdy z nas ma swój osobisty Psalm, który go definiuje - spróbuj go odnaleźć i pochodzić z tym słowem kilka dni. Spokojnego Postu !                                 Z tym krótkim, ale treściwym artykułem Was pozostawiam. 
                                                  Mój subiektywny post niech zainspiruje.


You Might Also Like

2 komentarze

  1. Świetne rady, z kilku już korzystałam wcześniej, ale co do strony "biblia na ratunek" - bomba ! Na pewno skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Agnieszko ! Bardzo się cieszę z twojego postanowienia ! :)

      Usuń

BIBLIA

,, Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują! '' Mt 7, 14

DZIENNICZEK

Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a nim jest- ufność. Im dusza więcej zaufa, tym więcej otrzyma.